The official pygmy goat association of Great Britain
 
 

Cheshire County Show


                                   

                                                        Cheshire County Show
                                     Wednesday 2nd June 2011
                                     Judge:- Mrs Dreda Randall

 

 

class 540  Female Kid         13 entries

 

1st    Alwena Ethnie             L & F Mullins

2nd   Mithral Delphi              B Smith

3rd   Alwena Iola                  R & W Kinsey

 

class 541  Goatling            10 entries

 

1st    Birkrigg Petite           F Mullin

2nd   Mithral Aphrodite       B Smith

3rd    Birkrigg Chestnut       F Mullin

 

class 542a  Adult Female 15 entries

 

1st   Foxearth Ffion           R & W Kinsey

2nd  Foxearth Chardonnay  F Mullin

3rd  Cogshalls Zeta          G & E Weardon

 

class 542b Adult Female

 

1st   Birkrigg Sweetpea     F Mullin

2nd  Mithral Juno              B Smith

3rd  Alwena Glesni            R & W Kinsey

 

class 543 Veteran            1 entry

 

1st    Cragfell Plumstone  V Cook & N Darcy

 

class 544  Male Kid             7 entries

 

1st    Mithral Arthur          B Smith

2nd   Awena Haydn           R & W Kinsey

3rd   Calderbank Willi-i-am  G & E Weardon

 

class 545 Buckling         3 entries

 

1st    Birkrigg Mercury     F Mullin

2nd   Solomons Koakton  V Cook & N Darcy

3rd    Oakton Zulu          V Cook & N Darcy

 

class 546  Adult Male      4 entries

 

1st    Mountcross Honeyboy   R & W Kinsey

2nd   Oakton Stan               V Cook & N Darcy

3rd   Alwena Gwyn              R & W Kinsey   

 

class 547    Dam & Offspring   7 entries

 

1st   Birkgrigg Sweetpea        F Mullin

2nd  Mithral Juno                  B Smith

3rd   Alwena Glesni               R & W Kinsey

 

class 548   Sire & Progeny  2 entries

 

1st   Mountcross Honeyboy     R & W Kinsey

2nd  Solomons  Koakton         V Cook & N Darcy

 

class 549   Wether        3 entries

 

1st    Alwena Morgan          R & W Kinsey

2nd   Alwena Bedo              L & F Mullins

3rd   Alwena Bryn                L & F Mullins

 

class 550 Pet Females      2 entries

 

1st   Foxearth Megan        R & W Kinsey

2nd Westview Poppytoo    J Hampton

 

 

Best Kid                                Mithral Arthur

Best Adult Female                  Foxearth Ffion

Best Male                              Mountcross Honeyboy

 

Best in Show                         Mountcross Honeyboy

Reserve Best in Show             Foxearth Ffion            

 
 
Pygmy Goat Club  
 
 

Send Questions or Comments to the Membership Secretary
Last Updated: 21st June 2013