The official pygmy goat association of Great Britain
 
 

Garstang Show


                                              GARSTANG SHOW
                                       SATURDAY 6TH AUGUST 2011
                                        JUDGE ; MR R KINSEY
                                                                       
 

CLASS 1 FEMALE KIDS  10 ENTRIES
 
1ST     HARRISEND RUBY                I & J ATKINSON
2ND    MITHRAL DELPHI                   B SMITH
3RD    BIRKRIGG ALASKA               G & E WEARDEN
 


Female Kid - Line-up

 

CLASS 2 GOATLINGS     6 ENTRIES
 
1ST    MITHRAL APHRODITE           F MULLIN
2ND   HARRISEND BERNICE           I & J ATKINSON
3RD   BIRKRIGG PETITE                   F MULLIN
 

 

CLASS 3  ADULT FEMALES  9 ENTRIES
 
1ST    MITHRAL JUNO                           B SMITH
2ND   FOXEARTH CHARDONNAY             F MULLIN
3RD   COGSHALLS BRONWEN                G & E WEARDEN

 

 
CLASS 4  WETHERS ANY AGE   10 ENTRIES
 
1ST    SKIPPER                           C WOODHOUSE
2ND   MERLIN                             N & S JOLLEYS
3RD   TEMPRANILLO                    F MULLIN

 

 
CLASS 5 PET FEMALES  3 ENTRIES
 
1ST     TILLY                                J ARMITAGE
2ND    ROBERTA                           J ARMITAGE
3RD    LULU                                N & S JOLLEYS

 

 
CLASS 6  MOTHER AND OFFSPRING  8 ENTRIES
 
1ST   HARRISEND ISOBEL               I & J ATKINSON
2ND  HARRISEND DELIA                 I & J ATKINSON
3RD  FOXEARTH CHARDONNAY       F MULLIN 

 

 
CLASS 7 BEST MULTI-COLOURED GOAT- ANY SEX  11 ENTRIES
 
1ST    HARRISEND DELIA               I & J ATKINSON
2ND   MITHRAL ARTHUR                 B SMITH
3RD   TIM                                    E THORPE

 

 
CLASS 8 VETERAN GOAT ANY SEX OVER 7 YEARS  2 ENTRIES
 
1ST     PEAKHILL ROSALIE             I & J ATKINSON
 2ND   NELLIE                              J ARMITAGE

 

CLASS 9  MALE KID 5 ENTRIES
 
1ST     MITHRAL ARTHUR                B SMITH
2ND    FOXEARTH HEATH              F MULLIN
3RD    CALDERBANK BOBBY          G & E WEARDEN


Male Kid - Line-up

 

 
CLASS 10 JUNIOR HANDLER UNDER 16    6 ENTRIES
 
1ST     LIZZIE THORPE
2ND    NICOLE JOLLEYS
3RD    SARAH JOLLEYS

 
Junior Handler winner with the judge.

 
 
BEST IN SHOW    ADULT FEMALE     MITHRAL JUNO   
 
RESERVE BEST IN SHOW              VETERAN FEMALE PEAKHILL ROSALIE
 
BEST WETHER   SKIPPER     BEST MULTI COLOURED   HARRISEND DELIA
 
BEST JUNIOR HANDLER   LIZZIE THORPE


                    Reserve BIS                      Best-in-Show

                                   

Pygmy Goat Club  
 
 

Send Questions or Comments to the Membership Secretary
Last Updated: 21st June 2013